تبلیغات
lifenumberone - آموزش پروگرام کردن بوت لودر arduino با USBasp (با تنظیمات فیوز بیت)

آموزش پروگرام کردن بوت لودر arduino با USBasp (با تنظیمات فیوز بیت)

شنبه 13 آذر 1395 10:54 ق.ظ

 

آموزش پروگرام کردن بوت لودر arduino با USBasp (با تنظیمات فیوز بیت)

 • آموزش پروگرام کردن بوت لودر arduino با USBasp (با تنظیمات فیوز بیت)

  با سلام

  در این آموزش قصد دارم نحوه نوشتن بوت لودر آردوینو رو بر روی ATMEGA328P با جزیئات بزارم. ابتدا به مواد زیر نیز داریم:

  ۱٫ آردوینو Uno

  ۲٫ میکروکنترلر ATMEGA328P خام

  ۳٫ پروگرامر USBasp v2.0

  و چندتا سیم برد بردی مادگی به مادگی

  برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید.

  مرحله اول:

  میکروکنترلر روی برد آردوینو رو با احتیاط بردارید و سپس میکرو خام رو با رعایت ترتیب پایه ها جای میکرو قبلی بر روی سوکت قرار دهید. به شیاری که در یک طرف میکرو است دقت کنید باید با شیار سوکت در یکطرف باشند تا موجب آسیب دیدن میکرو نشود.

  مرحله دوم:

  با توجه به شکل های زیر پروگرامر USBasp را به پایه های ICSP متصل کنید. از این پایه ها برای ارتباط با میکرو از طریق SPI استفاده می شود. دقت کنید چون از پروگرامر USBasp برای تغذیه برد آردوینو استفاده می کنید دیگه لازم نیست برد رو با کابل USB یا آداپتور تغذیه کنید.

  برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید.

  برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید.

   مرحله سوم:

  بعد از تکمیل کردن اتصالات نیاز به نرم افزار برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید. دارید که از برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید. می تونید دانلود کنید و همچنین فایل بوت لودر ATMEGA328P رو هم از مسیر arduino-1.0.5-r2\hardware\arduino\bootloaders\optiboot\optiboot_atmega328.hex یا از برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید. می تونید دانلود کنید. حالا نرم افزار eXtreme Burner  Avr رو اجرا کنید و از منوی بالا مطابق عکس زیر چیپ مورد نظر یعنی ATmega328P رو انتخاب کنید. سپس به تب Fuse Bits/Settings برید و بر روی دکمه Read All کلیک کنید  تا از اتصالات و صحت انجام مراحل تا اینجا مطمئن شوید.

  برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید.

  برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید.

  مرحله چهارم:

  بعد از تست اولیه نوبت به تنظیم فیوز بیت ها و نوشتن بوت لودر در میکرو می باشد. اول فیوز بیت ها رو به صورت زیر یا طبق توضیحات در این برای مشاهده لینک ها Login یا Register کنید. تنظیم کنید. و بعد تیک های Write رو زنید و بعد دکمه Write رو کلیک کنید. در غیر اینصورت فیوز بیت ها تنظیم نمی شوند.

  LOW FUSE =0 x FF
  HIGH FUSE =0 x DE

  حالا به تب Flash بروید و دکمه Open رو کلیک کنید و فایل optiboot_atmega328.hex رو که از لینک بالا دانلود کردید انتخاب کنید و بعد از منو گزینه Write و بر روی Flash کلیک کنید تا عملیات نوشتن بوت لودر آغاز و در نهایت به پایان برسد. تا اینجا مراحل تنظیم فیوز بیت و نوشتن بوت لودر به پایان رسید. حالا می تونید ارتباط برد رو با پروگرامر USBasp قطع کنید و برد رو با کابل USB به کامپیوتر وصل کنید و نمونه کد Blink رو بر روی برد آردوینو با چیپی که خودتون آماده کردید آپلود کنید.

  امیدوارم مفید واقع شده باشه

  نظر یادتون نره


برچسب ها: آموزش ، پروگرام ، کردن ، بوت ، لودر ، arduino ، با ،