تبلیغات
lifenumberone - ۵G کی ، کجا و چگونه؟

۵G کی ، کجا و چگونه؟

دوشنبه 6 دی 1395 04:43 ب.ظ

 

۵G کی ، کجا و چگونه؟

 • ۵G کی ، کجا و چگونه؟

  در این مطلب، به بررسی شبکه اینترنت همراه ۵G می پردازیم و در آن مسائلی نظیر زمان راه اندازی، عملکرد و سرعت آن مشخص می گردند. بدین منظور، در ابتدا توضیح مختصری در مورد روند تکامل شبکه اینترنت همراه ارائه خواهیم داد.

  برای نخستین بار در اوایل دهه ۱۹۹۰ بود که افراد با مفهوم اینترنت بر روی دستگاه های تلفن همراه آشنا شدند و توسط آن می توانستند تصاویر، زنگ موبایل و حتی بازی های مختلف را با گوشی های موبایل خود دانلود کنند. این امر در آن زمان حائز اهمیت بود چرا که نظیر آن وجود نداشت، اما هم اکنون که آن زمان را در نظر می گیریم و سرعت را با سرعت امروزه مقایسه می کنیم در می یابیم که مدت زمان مدیدی را باید برای دانلود حتی کوچک ترین موارد صرف می کردیم.

  امروزه سرعت شبکه ۴G شاید هزاران برابر سرعت آن زمان باشد، اما حتی این سرعت هم پاسخگوی نیاز کاربران امروزی نیست و به همین دلیل، شبکه ۵G که یک شبکه کاملا متفاوت برای ارائه خدمات اینترنت همراه است، در حال توسعه است. در ادامه می خواهیم روند تکامل شبکه های همراه را بیان کرده و تغییرات ۵G در این حوزه را به طور مفصل توضیح دهیم.

  روند تکامل شبکه اینترنت همراه

  در دهه ۱۹۸۰، تلفن های همراه کاملا ساده بودند و از سیستم آنالوگ استفاده می کردند. این گوشی ها فقط برای برقراری تماس های صوتی ساخته شده بودند و نمی توانستند اطلاعات دیجیتالی را انتقال دهند و حتی از قابلیت ارسال SMS نیز برخوردار نبودند.

  امکان ارسال پیام های کوتاه  یا همان SMS از دهه ۱۹۹۰ برای تلفن های همراه فراهم شد و همچنین نسل دوم شبکه تلفن همراه که کاملا دیجیتالی بود، راه اندازی شد. با ایجاد شبکه اینترنت ۲G امکان استفاده کاربران از اینترنت برای استفاده از سرویس ایمیل، پیام های چند رسانه ای و دانلود اطلاعات مختلف فراهم شد.

  در اوایل دهه ۲۰۰۰، شبکه اینترنت ۳G ایجاد شد که مسلما از سرعت بالاتری برخوردار بود و حتی افراد می توانستند گفتگویی تصویری داشته باشند. در آن هنگام، کاربران تنها در فیلم ها و سریال های علمی تخیلی اینگونه فناوری ها را مشاهده کرده بودند. اما در آن زمان، زیرساخت های این نوع فناوری ها آماده نبودند و دستگاه های همراه نمی توانستند آنها را پشتیبانی نمایند. نکته قابل ذکر در اینجا این است که حتی نخستین گوشی آیفون که در سال ۲۰۰۷ عرضه شد، نیز برای برقراری ارتباط از اینترنت ۲G استفاده می کرد.

  پیدایش گوشی های هوشمند موجب شد نیاز به شبکه اینترنت همراه با سرعتی بالاتر، پیش از بیش احساس شود. کاربران از اینکه به هنگام مشاهده یوتیوب به طور مداوم دایره بارگذاری آن را ببینند. به همین دلیل در اواخر دهه ۲۰۰۰، شبکه اینترنت ۴G عرضه شد که سرعت آن نسبت به شبکه ۳G به مراتب بالاتر بود.

  ۵G کی ، کجا و چگونه؟

  روند تکامل شبکه های اینترنت همراه

  سرعت شبکه اینترنت ۵G چقدر است و برای استفاده حداکثری از آن به چه امکانات و تجهیزاتی نیاز است؟

  سرعت واقعی شبکه اینترنت ۴G به طور معمول ۱۰ تا ۳۰ مگابیت در ثانیه است و با استفاده از آن می توانید یک فیلم HD را در عرض چند دقیقه دانلود کنید؛ اما باید بدانید سرعت انتقال تنها یکی از چندین عامل مهم است که باید در مورد شبکه اینترنت همراه به آن ها توجه کرد.

  چیزی که واضح و مشخص است این است که در آینده گوشی های هوشمند تنها وسایلی نیستند که ۲۴ ساعت و ۷ روز هفته به اینترنت متصل هستند و وسایلی همچون خودروهای بدون راننده، پهپادهایی با سیستم هدایت خودکار، وسایل اینترنت اشیا، گجت های پوشیدنی و زیرساخت ها هوشمند نیز نیاز به گسترش خدمات اینترنتی را افزایش می دهند. در نتیجه نسل بعدی شبکه اینترنت همراه باید نه تنها گوشی های همراه بلکه این وسایل را در نظر گرفته و نیاز آنها به اینترنت را برآورده سازد. بنابراین انتظار می رود که شبکه ۵G بتواند اینترنت مورد نیاز وسایل متصل به اینترنت را که تعداد آن ها به تدریج در حال افزایش است، به صورت هم زمان و با سرعتی بالا تأمین کند.

  مساله دیگری که وجود دارد این است که شبکه ۵G برای پاسخگویی به نیازهای مختلف وسایل هوشمند طراحی شده است؛ مثلا برخی از وسایل به اینترنتی فوق سریع نیاز دارند؛ در حالی که برخی از وسایل دیگر به اینترنتی بسیار پایدار با حداقل تاخیر نیاز دارند؛ بنابراین شبکه ۵G باید با هرگونه تقاضایی مطابقت پیدا کند و بهترین سرویس را به کاربران مختلف ارائه دهد.

  سرعت شبکه ۵G در موارد مختلف متفاوت است و از ده ها مگابیت در ثانیه تا ده ها گیگابیت در ثانیه متغیر است. این سرعت با توجه به سرعت شبکه اینترنت همراه ۴G، فوق العاده خوب است؛ اما پهنای باند فعلی مسلما برای انتقال اطلاعات با چنین سرعتی، اصلا پاسخگو نیست و از سویی دیگر، ارائه چنین سرعتی در آینده واقعاً لازم است؛ زیرا پخش آنلاین ویدیوهای ۴K، ۸K و ۳۶۰ درجه و همچنین استفاده از فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده و انجام بازی های آنلاین چند نفره؛ به اینترنتی بدون تاخیر و پر سرعت نیاز خواهد داشت.

  شبکه ۵G چه زمانی راه اندازی خواهد شد؟

  شنیده ها حاکی از آن هستند که اپراتور مخابراتی Verizon قصد دارد شبکه ۵G را برای نخستین بار در آمریکا راه اندازی نماید. پس از آن مطمئنا اپراتورهای دیگر نظیر AT&T، T-Mobile و Sprint نیز پروژه های خود مبنی بر راه اندازی شبکه اینترنت ۵G را عملی خواهند ساخت. اما متاسفانه باید بگوییم که طبق آنچه به نظر می رسد نسل جدید اینترنت های همراه تا پایان این دهه راه اندازی نمی شود.

  انجام فرایندهای مختلف برای استفاده گسترده از این شبکه، زمان زیادی می طلبد. برای رسیدن به این هدف باید ابتدا فناوری های مرتبط با شبکه، تعریف و استاندارد سازی شوند، طیف امواج بی سیم افزایش پیدا کند و سخت افزار مورد نیاز برای راه اندازی آن نیز توسعه یابد. در صورتی که تمام این کارها طبق برنامه انجام شود، این شبکه برای نخستین بار در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی مورد آزمایش قرار می گیرد. انتظار می رود شبکه استاندارد ۵G برای المپیک ۲۰۲۰ ژاپن، به صورت رسمی راه اندازی شود و پس از آن نیز شهروندان کشورهای چین، کره جنوبی و ژاپن می توانند از پنجمین نسل اینترنت همراه استفاده کنند.

  در آمریکا نیز چهار اپراتور مخابراتی بزرگ یعنی Verizon، AT&T ،T-Mobile و Sprint آزمایش و بررسی این شبکه و همچنین بررسی ظرفیت آن را آغاز کرده اند؛ اما با تمام این تفاسیر، امکان استفاده گسترده از شبکه ۵G تا قبل از سال ۲۰۲۰ وجود نخواهد داشت.

  عملکرد شبکه ۵G چگونه خواهد بود؟

  تردیدی نیست که عملکرد پنجمین نسل اینترنت همراه عالی خواهد بود؛ اما باید تا زمان راه اندازی رسمی شبکه ۵G، باید نگاهی واقع گرایانه به این موضوع داشته باشیم. مطمئنا کاربران آزمایشی تجربه دلچسبی نخواهند داشت و جای شکی نیست که در ابتدای راه اندازی شبکه ۵G، نقاط تحت پوشش آن محدود خواهد بود، همانطور که در مورد شبکه ۴G این چنین بود. مطمئنا تا زمانی که تجهیزات مورد استفاده برای استفاده از شبکه های ۵G در سراسر دنیا ایجاد نشود، نقاط تحت پوشش آن نیز افزایش پیدا نخواهد کرد. خصوصیات شبکه ۵G به گونه ای است که دکل های آن مناطق کمتری را تحت پوشش قرار می دهد و در صورت افزایش مناطق تحت پوشش، قدرت امواج آن کاهش پیدا می کند.

  در مورد سرعت هم باید گفت تردیدی نیست که سرعت شبکه ۵G با ۴G قابل مقایسه نخواهد بود؛ اما باید به این موضوع هم توجه کرد که سرعت شبکه ۵G در حال حاضر فقط بر روی کاغذ ثبت شده است و باید ببینیم عملکرد این شبکه در واقعیت چگونه خواهد بود. به عبارت دیگر زمانی که شبکه ۵G راه اندازی شود، سرعت آن به اندازه سرعتی که در حال حاضر در آزمایشات ثبت شده است، نخواهد بود؛ به عنوان مثال شرکت T-Mobile در آزمایش این شبکه به سرعت ۱۲ گیگابیت در ثانیه برای دانلود نیز دست یافته است که ۱۲۰۰ برابر بیشتر از سرعت متوسط شبکه ۴G در آمریکا در حال حاضر است؛ اما این آزمایش با استفاده از تجهیزاتی انجام شد که هرگز استفاده از آن ها برای مصرف کنندگان معمولی ممکن نخواهد بود. انتظار می رود زمانی که اینترنت ۵G عرضه شود، سرعت آن تنها ده برابر سرعت کنونی شبکه ۴G باشد که البته همین میزان سرعت نیز بسیار بالا خواهد بود.

  ۵G کی ، کجا و چگونه؟

  متوسط سرعت نسل های مختلف شبکه اینترنت همراه

  می توان گفت شبکه ۴G در سال های آینده همچنان به رشد و پیشرفت خود ادامه خواهد داد و اینترنت مورد نیاز وسایل هوشمند را که هر روز به تعداد آن ها اضافه می شود، تأمین خواهد کرد. قطعا زمانی هم که شبکه ۵G راه اندازی شود، شبکه ۴G نیز گاهی اوقات در کنار آن استفاده می شود.

  مطلب ۵G کی ، کجا و چگونه؟ در سایت بزرگ درورد دانلود

برچسب ها: ۵G ، کی ، کجا ، و ، چگونه؟ ،